اصل پارتو یا قانون 20/80 بیان می کند که 20 درصد از عوامل، 80درصد مسائل را می آفریند و 80درصد از عوامل سبب 20درصد از مسائل هستند. این نظریه توسط ویلفرد پارتو اقتصاددان ایتالیایی مطرح شد و قانون اثبات شده علمی نیست ولی به طور معمول در بیشتر امور اجتماعی و اقتصادی صادق است.

متاسفانه بیشتر افراد در آن 20 درصد مواردی که دارای ارزش بیشتری است تنبلی می کنند و در عوض خود را درگیر آن 80درصد کم اهمیت تر می کنند که نتیجه کمتری را برایشان دارد.

با ارزش ترین کارهایی که می توانید در طول روز انجام دهید، معمولا سخت ترین ها هستند اما نتیجه ای که از انجام آنها می توانید بگیرید، بزرگ و ارزشمند خواهد بود. به همین دلیل تا زمانی که 20 درصد کار مهم و با ارزش پیش رو دارید، باید از انجام 80 درصد کار بیهوده جدا خودداری کنید.

قبل از شروع به انجام هرکاری، از خود بپرسید که این کار جزو 20 درصد فعالیت مهم زندگی تان است یا جزو 80 درصد فعالیت کم اهمیت؟ افراد موفق خود را موظف می دانند تا هر روزشان را با مهم ترین وظیفه ای که پیش رو دارند آغاز کنند.

حتی میبایست قانون 20/80 را در مورد دوستان و آشنایانمان هم مورد استفاده قرار دهیم. فرض کنیم که تعداد دوستان ما به 10 عدد می رسد. حال تصور کنیم که مشکلی برای ما پیش می آید و از میان 10 دوست، فقط 2نفر از آن ها به کمک ما می آیند.

پس بهتر است به جای سرمایه گذاری روی 8 دوستی که فقط در زمان خوشی در کنار ما هستند، تمام زمان، انرژی و رفاقت خود را صرف دوستانی کنیم که در بیش از 80 درصد مواقع در کنار ما خواهند ماند. در یک کسب و کار موفق، 20 درصد مشتریان شما، 80 درصد از سودتان را رقم می زنند.  حال فرض کنید ناخودآگاه انسان بر اساس قانون پارتو تنظیم و آموخته شود!

در اینصورت اصول قوانین جذب طوری کار می کنند که دستورات ناخودآگاه شما به کائنات روی 20 درصد از اهدافی متمرکز شوند که به 80 درصد نتایج دلخواهتان میرسید. برای آنکه ناخودآگاه شما روی چنین باوری تنظیم و عمل کند، کافیست اصل پارتو را به عنوان یک باور بپذیرید و مرتبا در روز کارهای خود را با این اصل تطبیق دهید.

این باور در ناخودآگاه شما می نشیند و دقیقا به صورت ناخوداگاه آن 20 درصد فعالیت هایی که شما را به 80 درصد اهداف مدنظرتان می رساند، سر راهتان قرار می گیرد. کلید طلایی قانون پارتو، بکارگیری قدرت ناخودآگاهتان در خدمت این باور اسرار آمیز است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *